W dniu ślubu przygotowania rozpoczynają się bardzo wcześnie. Panna młoda czesana jest według tradycyjnego lokalnego stylu ma gładko ułożone włosy spięte w kok. Głowę przystraja złotą biżuterią, na szyi zawiesza kilka długich połyskujących łańcuszków. Białe sari jest bogato zdobione przepięknymi koronkami. Buciki z dużą ilością błyszczących kamyków. Starannie wykonany makijaż. Na Sri Lance kobiety używają naturalnych kosmetyków ajurwedyjskich. Najpopularniejszym jest olej kokosowy wcierany we włosy.
Pan młody ubrany jest w połyskujący cekinami żakiet w kolorze wiśni, kremowy sarong
z olbrzymim węzłem przewiązanym z przodu, buty z czubkiem mocno zakrzywionym do góry w tym samym kolorze co żakiet. Nakrycie głowy przypomina koronę zdobywcy.
Rodziny zgromadzone w klimatyzowanej sali obserwują ceremonię zaślubin.
Para wita się ze wszystkimi. Składane są gratulacje i życzenia. Młodzi otrzymują upominki. Zazwyczaj są to koperty z pieniędzmi. Goście częstowani są napojami chłodzącymi.
Zazwyczaj po godzinie mężczyźni zasiadają do wyznaczonych dla nich stołów.
Podawany jest alkohol i drobne przekąski, kawałki pieczonego kurczaka i cieciorka z chili.
Kobiety nie piją i nie palą w miejscach publicznych. Siedzą same po drugiej stronie sali rozmawiając o serialach, wychowywaniu dzieci i nowinkach kulinarnych.
Zespół muzyczny przygrywa do tańca. Jedynie mężczyźni kierują się w stronę parkietu.
Lekko odurzeni alkoholem rozpoczynają zabawę. Ubrani w czarne połyskujące garnitury z koszulą w jaskrawym kolorze, buty z długim czubem, modnym fasonem ostatnich lat.
Kobiety w sari o intensywnych barwach, bardzo bogato zdobionych przypominają rajskie ptaki. Nie tańczą, przybliżają się do parkietu, patrzą z zainteresowaniem na mężczyzn i przytupują nóżką w rytm muzyki.
Alkohol pobudza zmysły, na chwiejnych nogach panowie oddają się walce z grawitacją,
próbują śpiewać, bawią się wspaniale we własnym gronie.
Po kilku godzinach kelnerzy przygotowują bufety z gorącymi daniami.
Podawany jest ryż w kilku gatunkach, pieczone warzywa, kurczak, ryby, duży wybór carry, owoce, ciasta i lody.
W centralnej części sali ustawiona jest ławeczka ozdobiona sztucznymi kwiatami, miejsce gdzie zasiada para młoda. Pozuje do pamiątkowych zdjęć. Oprawiane później w ramy i stawiane na podłodze w salonie stanowią ważny wystrój wnętrza w domu. Dziewczynki biegają po sali i ogrodzie, przypominają małe księżniczki z bajki z diademami na głowie.
Chłopcy w garniturkach jakby szytych na miarę.
Około godziny 16 zabawa ma się ku końcowi. Muzyka milknie, jednak mężczyznom trudno opuścić parkiet. Na chwiejnych nogach wraz z rodziną udają się do swych domów.
Młodzi jadą do hotelu w celu konsumpcji związku. Następny dzień jest kolejnym dniem zabawy. Panna młoda ubrana jest w czerwone sari. To znak utraty dziewictwa.
Od tego momentu staje się żoną jej życiowym celem jest macierzyństwo.
Zazwyczaj nie podejmuje pracy zajmując się wychowywaniem dzieci, dba o dom, uszczęśliwia męża. Jeżeli podejmuje wysiłek ukończenia wyższej uczelni zazwyczaj czyni to w celu spotkania odpowiedniego kandydata, który sprosta finansowo utrzymaniu rodziny na wysokim poziomie. W lankijskiej tradycji mężczyzna nadal zajmuje się pracą zarobkową a kobieta pielęgnuje ognisko domowe. I każdej nocy szepce cichutko adere, adere, adere.
Komentarze