Nowy Rok na Sri Lance obchodzony jest bardzo uroczyście. Przygotowania zaczynają się już kilka tygodni przed terminem. Lankijskie firmy wręczają pracowniom pieniądze z okazji zbliżającego się święta. Po otrzymaniu wypłaty na plażach rozpoczynają się spotkania przy szklaneczce araku. W zwyczaju jest obdarowywanie się ubraniami,zawsze z metkami, można je wówczas wymienić na inny kolor lub rozmiar. Panie domu smażą ciasteczka na gorącym oleju kokosowym. Panowie stojąc w długich kolejkach robią zapasy butelek z lokalnym arakiem lub ginem. W czasie świąt obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Dzieci uszczęśliwione są już samą myślą o świątecznej dwutygodniowej przerwie w nauce.

Nowy Rok obchodzony jest 13 i 14 kwietnia. Radio i telewizja podają szczegółowe informacje o kolejności ceremoniału obchodów. Pierwsza wiadomość dotyczy koloru ubrania stosownego w tych dniach,który co roku jest zmienny. Wszystkie czynności mają starannie wyznaczony czas działania. Północ nie jest kulminacją Nowego Roku, jest nim raczej poranek kiedy to we wszystkich lankijskich domach na podłodze w centralnej części ustawia się specjalne palenisko. Na blaszanej podstawie starannie układa się kawałki drewna i rozpala. Na ogniu stawiany jest gliniany garnuszek z mlekiem kokosowym. Unosząca się piana pozwoli przewidzieć pomyślność w nadchodzącym roku. Obowiązkowa jest wizyta w Świątyni Buddyjskiej, złożenie ofiary ze świeżych kwiatów, modlitwy o pomyślność i zawiązanie przez mnicha białej nitki na przegubie dłoni odpowiedzialnej za szczęście. Radio podaję informacje o porze posiłku. Można zasiać do stołu. Uroczysty obiad składa się z ryżu gotowanego na mleku, bananów, ciast i ciasteczek różnego gatunku, soków owocowych lekko solonych według lankijskiego zwyczaju. Kolejną informacją podawaną przez media jest czas pokłonu dla głowy. Dzieci podchodzą do ojca, żona do męża. Klękając przed nim dotykają czołem jego stóp. On układa dłonie na ich głowach mówiąc Buddu Saronai co oznacza niech cię Budda błogosławi. Nadchodzi czas wręczania prezentów. Są to zazwyczaj koszulki, szorty, torebki, sarongi lub pieniądze.

Wieczorem przychodzi czas na wspólne gry i zabawy w domu i poza nim. Napotkanym znajomym należy wręczyć monetę, która ma przynieść powodzenie w Nowym Roku. Sąsiadów obdarować jedzeniem z naszego stołu a małym dzieciom wręczyć drobne sumy.

W wielu domach wieczorem mężczyźni popijają arak. Kobiety nie są zapraszane gdyż na Sri Lance w większości nie piją i nie palą. Kolejne dni są czasem podróży, odwiedzania znajomych, rodziny i świątyń. Zazwyczaj jednym wypożyczonym vanem podróżuje się po wyspie, składając sobie świąteczne wizyty i wyrazy szacunku. Przez kilka dni sklepy, banki, restauracje są nieczynne. Telefony dzwonią nieustannie. Wszyscy wszystkim składają życzenia Subbe Alutt Aurudak Wewa.