Podróżując po Sri Lance mijamy wiele świątyń hinduistycznych. Wyglądają jak bajkowe królestwa. Unoszą się ku niebu ozdobione tysiącem kolorowych postaci. Zachwycają mnogością barw. Ale to nie są bohaterowie baśni. Figury przedstawiają bogów i ich wierzchowce na których przemierzają niebiańskie przestrzenie. Aby zrozumieć istotę hinduizmu musimy poznać jej bogów. Ich zalety i wady.  Boska triada to  Brahma, Wisznu, Siwa.

Brahma to najbardziej szanowana postać we wszechświecie, pierwsza śmiertelna żywa istota. Zrodzony z kwiatu lotosu. Odziany w skórę antylopy. Posiada cztery głowy, które spoglądają na cztery strony świata, zdobią je złote hełmy, siedzi na kwiecie lotosu unosi się na łabędziu.

Siwa mieszkaniec niebios o łaskawym charakterze i dużej mądrości. Mistrz tańca, jogin, asceta, dobroczyńca, głowa rodziny oraz niszczyciel, przedstawia wiele sprzeczności. Jest bóstwem płodności, którego symbolem jest fallus. Na głowie upięty ma kok, we włosach umieszczony sierp księżyca na czole trzecie oko. Węże wokół szyi i ramion ukazują jego świętość. Orężem jest trójząb znak zniszczenia, skóra tygrysa symbolizuje opiekę boską  a włosy to wody Gangesu. Ciało pokryte prochami kremacyjnymi ma biały kolor. Jego żoną jest Parwati a wierzchowcem biały byk Nardin. Prawą nogą stąpa na zabitym demonie, bęben w dłoni to akt stworzenia. Ogień jest znakiem zniszczenia świata przez boga, pozostałe dwie ręce to znak opieki. Siwa jest mistrzem tańca a taniec alegorią boskiego dzieła. Krąg płomieni świadczy, że prawdziwa natura boska jest niedostępna dla ludzi.

Wisznu przedstawiany jako przystojny mężczyzna o błękitnej skórze wzorem chmur i oceanu. Nosi złotą szatę i kolczyki w uszach, które są znakiem  przyjemności i bólu, szczęścia i nieszczęścia, wiedzy i ignorancji. Jest bogiem przeszłość i teraźniejszości charakteryzuje się energią, siłą,wigorem, hojnością i współczuciem. Posiada 6 doskonałości wiedzę, majętność, siłę, sławę, piękno, wyrzeczenie. Symbolizuje utrzymujący się aspekt boga. Jego żoną jest Lakszmi.

Lakszmi bogini szczęścia i bogactwa, piękna młoda kobieta. Matka Kamy. Jest cierpliwa, skromna, wybaczająca, nieśmiała, utalentowana, kochająca. Narodziła się podczas ubijania piany oceanu, olśniła wszystkich swą urodą. Jest również boginią płodności i patronką zbóż. W dłoniach trzyma kwiaty lotosu symbol duchowego wyzwolenia, czystości, doskonałości.

Rama wcielenie Wisznu młody mężczyzna o niebieskiej karnacji. Wzór postępowania i wielu cnót. Jego   atrybutem jest łuk. Dzieje Ramy i Sity porwanej przez demona Rawannę i uwięzionej w skalnej jaskini na Sri Lance opisuje Ramajana. Sanskrycki epos, który składa się z 24.000 strof. Rama narodził się aby pokonać i  zabić demona. Walczył z nim aż 14 lat

Sita żona Ramy porwana na Cejlon jest wcieleniem cnót wszystkich hinduskich kobiet. Znana jest z ofiarności, poświęcenia, odwagi i czystości. Porwana przez Rawannę odrzuciła jego zaloty. Bogini płodności, obfitości, dobrobytu. Jest idealną córką , żoną, matką. Po powrocie z niewoli została poddana przez męża ciężkiej próbie. Musiała przejść przez płomienie aby udowodnić swoją wierność.

Kali Bogini czasu i śmierci pogromczyni demonów i sił zła. Ma ciemną skórę wielkie kły, kilka par rąk. Odziana jest w tygrysią skórę, naszyjnik z czaszek czasem z wężami we włosach, bardzo długim językiem, głową demona i pasem z uciętych rąk. Pojawia się na polach bitewnych i miejscach kremacji. Jej mężowie to Siwa, Kriszna, Wisznu, Ganesh. By uśmierzyć gniew Kali składano ofiary ze zwierząt i ich krwi. W przeszłości również ofiary ludzkie.

Ganesh syn Siwy i Parwati bóg mądrości, sprytu, obfitości, dobrobytu. Patron nauki wspiera kupców i bankierów zapewnia powodzenie, opiekun ksiąg i szkół. Uosabia witalność i żywotność. Czteroręki mężczyzna o głowie słonia. W dłoni trzyma naczynie ze słodyczami jego wierzchowcem jest szczur. Jest radosny, kochający, sympatyczny łakomczuszek. Jego ojciec Siwa nie rozpoznał go i pewnego dnia uciął mu głowę. Widząc zrozpaczoną matkę obiecał ożywić syna. Podarował mu głowę pierwszego napotkanego stworzenia, którym był nim słoń. W ofierze składa mu się słodycze i czerwone kwiaty.

Rawana czarny charakter podstępnie zagarnął tron Sri Lanki i porwał Sitę. Demon o 10 głowach i 20 rękach. Łamał zasady prawa wobec ludzi i bogów. Pragnął przesunąć górę Kajlas na której Siwa tulił swoją żonę Parwati. Siwa w gniewie przycisnął górę do ziemi i przygniótł jego ręce. Przeraźliwy krzyk bólu dał mu przydomek krzykacz, wyjec, Rawana.

Hanuman minister Sugirwy króla małp, oddany Ramy, bohater eposu Ramajana. Brał udział w wojnie z Rawanną. Po zwycięstwie brat Ramy ciężko zachorował. Hanuman wybrał się w Himalaje aby zebrać zioła, które mogły ocalić mu życie. Nie wiedział jednak, które są lecznicze a które trujące. Przyniósł na Sri Lankę całą górę aby uratować Lakszmana. Hanuman to bóg z głową małpy. Potrafił latać, chwytać obłoki, wyrywać drzewa, kruszyć skały i podnosić góry. Jego wizerunek gwarantuje zwycięstwo jest patronem sportowców, chroni ludzi od wypadków drogowych jest ulubionym towarzyszem dzieci. Silny, nieśmiertelny walczy z duchami, które plączą ludzkie losy. Symbolizuje zwierzęcą siłę potrzebną do sprawowania władzy i pokonywania przeciwności.