Na Sri Lance wiara w moce nadprzyrodzone jest wręcz magiczna. Młoda para pragnąca zawrzeć związek pierwsze kroki musi skierować do wróżbity. To on po dokładnym zbadaniu horoskopów wydaje werdykt. Jeżeli nie są zbieżne w 70% do zaślubin nie dochodzi. Możemy zadać sobie pytanie jak to możliwe, że kochająca się para nie może stworzyć rodziny. W lankijskiej mentalności świadomość nieprzychylności nieba na początku związku, zapowiada jedynie kłopoty w kolejnych latach. Nie należy podejmować ryzyka. Rozwody są prawnie dopuszczalne jednak obyczajowo niestosowne. Pary którym gwiazdy wróżą powodzenie przystępują do zaślubin.
Ceremonia trwa dwa dni. W pierwszym panna młoda występuje w białym sari symbolu niewinności w drugim w czerwonym sari symbolem konsumpcji związku. Dziewictwo jest bezwzględnie wymagane i nadal się zdarza, że bywa kontrolowane przez matkę kawalera. Konsekwencją związku jest oczekiwanie na potomka. Decyzja o wyborze imion następuje dopiero po narodzinach dziecka. Rodzice muszą wybrać się po raz kolejny do wróżbity, który po przestudiowaniu układu planet wybiera odpowiednie, dające gwarancję życiowego powodzenia.
Na czole dziecka maluje się czarną kropkę chroniącą przed wszelkim złem. Na Sri Lance niezwykle widoczny jest eklektyzm religijny. Wyznawcy buddyzmu nader często czczą bogów hinduistycznych. Jeżeli kobieta pragnie zdrowego potomka lub ma kłopoty z zajściem w ciąże, wybiera się do świątyni bogini Pattini z darem, który składa się z różnorodnych owoców, kwiatów, kadzideł i prośbą wypisaną na białej kartce. W bardzo trudnych przypadkach bogini nie gardzi ofiarami w gotówce. Aby nie doszło do pomyłki należy wpisać imię i nazwisko. Spełnienie prośby musi trafić do odpowiedniej adresatki. Lankijskie kobiety składają także wizyty w świątyni Penisa Śiwy, w której należy obmyć się mlekiem i olejem spływającym z kamiennego penisa.
W razie poważnych życiowych zawirowań Lankijczycy stosują sprawdzona metodę oddalania kłopotów. Wizyta u wróżbity zawsze może pomóc. Portfel stanie się lżejszy a wiara w lepsze jutro powróci.
Wszystkie ważne życiowe decyzje dotyczące małżeństwa, zmiany pracy, budowy domu, posiadania dzieci są konsultowane z wróżbitą.Jego praca jest niezwykle dochodowa i w ostatnich latach pojawiły się liczne kancelarie wróżbiarskie na całej wyspie. Aby nie natrafić na osobę bez doświadczenia początkującą w zawodzie potencjalni klienci zawsze kierują się do wróżbitów wiarygodnych, poleconych z wielu źródeł. W trakcie pierwszej wizyty wręczana jest książeczka do której zapisywane są zalecenia i terminy kolejnych spotkań. Przypomina ona nieco książeczkę szczepień.